Makaleler » Blog » Çin Saten Kumaşı ve Özellikleri

Çin Saten Kumaşı ve Özellikleri

Saten dokuma ile dokunan kumaşların tamamına saten dokuma denir.


Saten dokuma ile dokunan kumaşların tamamına saten dokuma denir. Saten dokuma ürünlerin maliyeti, benzer düz ve dimi dokuma ürünlere göre daha yüksektir. Çin saten kumaşı, çözgü ya da atkıda iki bitişik bireysel dokuma dikişinden oluşan, eşit olarak dağıtılmış ancak sürekli olmayan, karmaşık dokuma işlemine sahip bir tür saten kumaştır.

Bu kumaş türünde çözgü ve atkı en az üç iplikte bir iç içe örülür. Çözgü ya da atkı, kumaşın yüzeyini kaplayan, yüzen ipliğin yönü boyunca pürüzsüz ve parlak olan uzun bir yüzer ipliğe sahiptir. Kumaş pamuklu saten olup; yumuşak, narin ve elastik bir yapıdadır. Desen ise pamuklu dimi kumaşa göre daha üç boyutludur. Saten dokuma kumaşı daha yoğun bir hale getirdiği için kumaş çok daha kalındır.

Çin Saten Kumaşın Özellikleri

Çin saten kumaşları, çözgü saten kumaşlar ve atkı saten kumaşlar olarak ikiye ayrılır. Orijinal üç organizasyonun daha karmaşık bir halidir. Saten dokumada bireysel dokuma dikişleri, bitişik iki çözgü ya da atkı ipliğinin gevşek iplikleriyle kaplanır. Kumaşın yüzeyi pürüzsüz ve düzgündür, doku ise yumuşak, parlak ve hafif dokuludur. Kumaş iyi elastikiyete ve iyi hava geçirgenliğine sahiptir.

Saten çoğunlukla düzdür ve basılabilir. Yatak üzerinde jakarlı olabilir. Pantolon malzemesi olarak genellikle düz renk kullanılmaktadır. Ek olarak, birinci sınıf elastik saten vardır. Parlak ve yumuşak olduğu için saf pamuklu kumaştan çok daha eşsiz bir üründür.

Çin saten kumaşı geniş bir kullanım alanına sahiptir ve genellikle yorgan, giysi, vamp ve dekoratif kumaş olarak kullanılır. Dokuma yapısındaki farklılıklar nedeniyle dokuma kumaşlar saten dokuma ve dimi dokuma olarak ikiye ayrılabilir.

Sözde saten dokuma kumaş, esas olarak, iki bitişik çözgü ya da atkı ipliği üzerinde muntazam olarak dağılmıştır. Karşılaştırıldığında, dokuma kumaşların saten dokuma yapısı daha karmaşıktır. Bu kumaşlar çözgü saten ve atkı saten olarak ikiye ayrılabilir. Bu tür Çin saten kumaşında bireysel düzenleme dikişleri, iki bitişik çözgü ya da atkı ipliğinin gevşek iplikleriyle kaplanır. Bu nedenle, görünüm açısından yüzey çok pürüzsüz ve eşit; doku ise yumuşak, bazıları parlak bazıları da hafif dokulu bir etkiye sahiptir.

Mükemmel performansı nedeniyle, saten kumaş pratik uygulamalarda çok daha yaygındır. Çin saten kumaşı esas olarak yorgan, giysi, saya ve dekoratif kumaşlar yapmak için kullanılır. Çin saten kumaşının özellikleri, molekülün bir dokuma döngüsündeki iplik sayısını temsil ettiği, iplik sayısı olarak adlandırılan kesir ile ifade edilebilir; kesirdeki payda uçuş numarasını temsil eder. Çözgü saten için güney uçuş numarası, atkı saten için ise atkı uçuş numarası kullanılır.

Gerçek üretimde daha yumuşak bir doku elde edilmek isteniyorsa daha düşük viskoziteli iplikler kullanılmalıdır. Bunun nedeni, ipliğin büküm yönünün saten kumaşın görünümü üzerinde bir miktar etki yaratmasıdır. Kumaş yüzeyindeki çözgü ipliğinin, çözgü sateninin ya da atkı sateninin atkı ipliğinin büküm yönü, kumaşın dokusu ile aynı ise yüzeyinin parlaklığı çok daha iyidir, aksi halde kumaş tek dokuya sahip olarak görünür.

Aslında saten dokuma temelinde pek çok farklı dokuma çeşidini kademeli olarak genişletmek mümkündür. Örneğin, bir mendil dokuması, genellikle çözgü ya da atkı örgü dikişlerinin ağır bir saten örgüsü oluşturacak şekilde uzatılması sonucunda elde edilir. Bunun yanı sıra saten kumaşlar diğer kumaşlarla kombine edilerek yeni kumaş türleri de oluşturulabilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
ShopPHP | v5