Makaleler » Blog » Dantel Kumaşı Anlamak

Dantel Kumaşı Anlamak

Dantel kumaş, karmaşık desenler halinde oluşturulmuş bir iplik ağından oluşan bir tür ajur kumaştır.


Dantel kumaş, karmaşık desenler halinde oluşturulmuş bir iplik ağından oluşan bir tür ajur kumaştır. Bu kumaşın iki ana ayakkabı bağı türü vardır: el yapımı ve makine yapımı. Her iki türün de avantajları ve dezavantajları olmasına rağmen, ikisini çıplak gözle ayırt etmek genellikle zordur. Bunu yapmanın en kolay yolu bir büyüteç kullanmaktır.

Dantel bir kumaşı anlayabilmek için kumaşa bakılması gerekir. Kumaşta dantelin belirgin bir yolu yoksa, bu dantelin makine yapımı olma ihtimali çok yüksektir. Öte yandan kumaşın belli bir yolu olduğu gözlenirse, büyük olasılıkla dantel el yapımıdır.

Dantel Kumaşın Kullanım Alanları

Dantel kumaşın pek çok uygulama alanı vardır. Örneğin, ince danteller süsleme ve eklerin yer aldığı giyim ve ev mobilyalarının dekorasyonunda kullanılır. Perde, masa örtüsü ve giysiler için ise geniş ayakkabı bağları kullanılır.

En yaygın dantel tasarımları şunlardır:

All Over Laces: Bunlar 36 cm genişliğindedir ve desen kumaşın eni boyunca uzanacak şekilde yapılmıştır. Desen ayrıca kumaşın uzunluğunda tekrar eder.

Fırfır: Bunlar, üstte düz kenarlı 45-91 cm genişliğinde bağcıklardır. Ayrıca altta taraklı bir kenar ile gelirler. Direksiyon simidi geniş direksiyonlar için kullanılır. Çoğu durumda, fırfırlar bir etek oluşturacak şekilde katmanlar halinde düzenlenir.

Kenar: Bu, genişliği 45 cm’den fazla olmayan danteldir. Genellikle üstte düz ve altta taraklıdır. Bunlar genel olarak elbise, iç çamaşırı, bluz ya da mendil kenarlarına dikilir.

Madalyon: Dantel, zeminde bulunan bir kumaşa süsleme amacıyla uygulanan tek bir desen şeklinde gelir. Dantel genellikle peçete köşelerinde kullanılır. Bunlar bluz, iç çamaşırı ya da elbiselerde süs malzemesi olarak kullanılır.

Dantel Yapısının Parçaları

Bir dantel kumaş, farklı dantel türlerinin belirlenmesinde önemli rol oynayan pek çok parçaya sahiptir. Bu parçalar şunları içerir:

  • Gelin: Dikişi oluşturan ince ipliktir. Desenin çıkıntılı kısımları arasında arka planı sağlayan ağı oluşturur.
  • Cordonnet: Deseni çizen kalın ipliktir.
  • Web: Düğümleme, büküm, örgü ve ilmek yoluyla yapılan bir tasarımın baskın kısımlarını temsil eder.
  • Picot: Dantelin hem deseninde hem de kenarında kullanılan dekoratif bir halkadır.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
ShopPHP | v5