Makaleler » Blog » Ev Tekstiline Giriş

Ev Tekstiline Giriş

Ev mobilyaları ya da döşemelik kumaşlar, bugün tekstil ve moda endüstrisinde meydana gelen en önemli gelişmelerden biridir.


Ev Dekorasyonu İçin Toptan Kumaşlar

Ev mobilyaları ya da döşemelik kumaşlar, bugün tekstil ve moda endüstrisinde meydana gelen en önemli gelişmelerden biridir. İnsanların çevrelerini rahatlatıcı renk ve desenlerle dekore etmeye özen göstermesi ve bu konuda çok istekli olması, tekstil üreticilerinin ev tekstili üretimine ağrılık vermesini ve üretimi hızlandırmasını sağlamıştır.

Ev Mobilyalarında Kullanılan Kumaşlar

Döşemelik kumaşlar ya da ev tekstili, genel olarak mobilya imalatında kullanılan tekstilleri ifade eder ve bu konuda çok çeşitli fonksiyonel ve dekoratif ürünler sunar. Bunlar hem doğal hem de sentetik kumaşlardan oluşur. Döşemelik olarak en çok kullanılan tekstil kumaşları ipek, pamuk, jüt, suni ipek, yün, naylon, polyester, saten, organze vb. olarak sıralanabilir.

1. Döşemelik kumaşlar

Döşemelik kumaşlar mobilyaların yastıklanması ve örtülmesi için kullanılır. Bu kumaşlar sabit duvar halıları ya da gevşek kapaklar olarak da kullanılabilir. Sabit döşeme, mobilya parçasına sabitlenir ya da yapıştırılır. Çoğunlukla akrilik kumaşlar ve kadifeler mükemmel parlaklık ve görünümleri sebebiyle sıklıkla tercih edilir.  

2. Pencere tekstil ürünleri

Pencere tekstilleri, perde ve panjurları içerebilir. Bu, ev tekstilinde kumaş geliştirmenin en geniş alanı olarak kabul edilebilir. Pamuk, keten, yün, ipek, akrilik vb. gibi kumaşlar ağırlıklı olarak bu amaç için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra modakrilik elyaf, viskon, PVC vb. gibi kumaşlar alev geciktirici perdeler olarak kullanılmaktadır. Bunlar son yıllarda popülaritesi artan tekstil ürünleridir. Bazı pencere tekstil ürünlerinde gölgeler odaya bir miktar ışığın girmesine izin verirken, genellikle karartma malzemesi olarak bilinen pamuklu kumaştan yapılan diğer türler ise %100 opaklık sağlar.

3. Yatak çarşafları ve diğer yatak tekstil ürünleri

Yatak çarşafları ve diğer yatak tekstilleri, çarşaf, yastık kılıfı, yatak örtüsü, yorgan örtüsü, minder, battaniye, şilteler, koltuk örtüsü ve diğer pek çok ürünü bünyesinde barındırır. Çarşaf, yatak örtüsü ve benzeri ürünlerde genel olarak akrilik, viskon, ipek ve karışımları kullanılmaktadır. Kapitone tekstiller için çoğunlukla PET elyaf tercih edilirken, battaniyeler için yün, akrilik elyaf, akrilik polyester ve elyaf karışımları yaygın olarak kullanılmaktadır.

4. Banyo tekstil ürünleri

Banyo tekstilleri arasında duş perdesi, bornoz, banyo paspası ve tüm havlu çeşitlerini sıralamak mümkündür. Toptan duş perdeleri mutlaka su geçirmez olmalıdır. Bu sebepten dolayı dokunmuş ya da dokunmamış olan plastikleştirilmiş tekstiller büyük talep görmektedir.

5. Masa örtüleri ve diğer masa tekstil ürünleri

Masa örtüleri ve diğer masa tekstil ürünleri, Amerikan servisi, peçete, sandalye örtüsü, sandalye minderi, masa koşucusu ya da runner, bardak altlığı, servis altlığı, sandalye altlığı, masa rayı vb. gibi ürünleri içerir. Bunların üretiminde jüt, deri, plastik ve ipek saten gibi kumaşlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

6. Döşeme ürünleri

Kilim ve halılar, tüm dünyada popülerlik kazanan yer döşemelerinin çok önemli bir parçasıdır Toptan ev tekstili kumaşlarında geleneksel yün ve ipek halıların yanı sıra hindistan cevizi halıları, el dokuması halılar ve jüt halılar gibi diğer kategoriler de iyi bir pazar payına sahiptir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
ShopPHP | v5