Makaleler » Blog » Fırçalanmış Kumaşın Artıları ve Eksileri

Fırçalanmış Kumaşın Artıları ve Eksileri

Fırçalanmış kumaş, ev ürünleri yapımında kullanılan temel bir kumaştır.


Fırçalanmış kumaş, ev ürünleri yapımında kullanılan temel bir kumaştır. İyi hava geçirgenliğine, iyi esnekliğe ve iyi bir dekorasyona sahiptir. Ağırlıklı olarak hazır giyim, perde, eşarp ve diğer ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Fırçalanmış kumaşın bir tür örme kumaş olduğunu söylemek mümkündür. Üretim sürecinde, boyama, çekme, tarama, kesme vb. gibi pek çok karmaşık süreçten geçmektedir.

Fırçalanmış Kumaşların Avantajları

  • Fırçalanmış kumaş kullanılırken kolayca düşmez. Karşı taraftaki fırça seyrek olmasına rağmen nispeten düzdür, doku nispeten açıktır ve elastikiyet de nispeten iyidir. Bu yüzden rahat ve pürüzsüz bir hissiyat uyandırır.
  • Fırçalanmış kumaş soğuğa karşı korunma sağlamak için oldukça iyi bir üründür.
  • Fırçalanmış kumaşı, polar, denim ve kaşmir kombinasyonu gibi herhangi bir malzeme ile birleştirilebilmek mümkündür. Bu şekilde farklı kumaş kombinasyonlarını kullanmanın etkisi çok daha iyidir.

Fırçalanmış Kumaşların Dezavantajları:

Fırçalanmış kumaşın en büyük dezavantajı, tüylenmesinin ve boncuklanmasının kolay olmasıdır. Bu nedenle boncuklanmaması için kullanılırken ve temizlenirken mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. Temizleme konusunda profesyonel bir yıkama ve ütüleme yaptırmak sorunsuz bir kullanım sağlayacaktır.

Fırçalanmış Kumaş Küçülür mü?

Kumaşın çekmesi ya da küçülmesi gibi problemler, pek çok tüketici için endişe kaynağıdır. Genel olarak konuşulacak olursa, temizleme yöntemi doğru değilse, ipek ve yünlü giysiler çok kolayca büzülür, çünkü yünlü giysilerin lif yapısı diğer türdeki giysilere göre çok daha gevşektir. Bu sebepten ötürü de temizlenmeleri sırasında deforme olmaları çok kolaydır.

Fırçalanmış kumaşın deformasyonu özellikle ciddi bir boyutta değilse, ütüyle ütülemek yeterli olacaktır. Ancak yine de kumaşın küçülmesinin ya da büzülmesinin önlenmesi isteniyorsa aşağıdaki hususlara da ayrıca dikkat etmekte fayda vardır:

  1. Temizlerken nötr deterjan kullanmak gerekir.
  2. Temizlendikten sonra yumuşatıcı kullanılabilir.
  3.  Temizlerken soğuk su kullanılmalıdır.
  4.  Şiddetle ovmaktan özellikle kaçınılmalıdır.

Fırçalanmış Kumaşın İşlevi

Fırçalanmış kumaş kullanılarak üretilmiş olan giysiler, yüksek bir yumuşaklığa ve güçlü ısı tutma özelliğine sahiptir. Genellikle kış aylarında iç çamaşırı ya da pijamaların üretiminde bu kumaş kullanılır.

Fırçalanmış kumaşların farklı desen ve renkleri vardır. Bazı parlak renkli pazenlerde kullanılarak kadın giyiminde ve çocuk montlarının yapımında kullanılabilir. Bunun yanı sıra fırçalanmış kumaşlar perde olarak da kullanılabilir, çünkü ışık geçirgenliği güçlü değildir. Bu kumaşlar üç boyutlu bir hisse ve kalın bir dokuya sahip görünmektedir, bu nedenle perde yapımında kullanılmak için de çok uygundur.

Fırçalanmış Kumaşların Maliyeti Yüksek midir?

Fırçalanmış kumaş fiyatları hammadde ve bölgelere göre değişiklik gösterir. Genel olarak, fırçalanmış kumaşların eni 150 cm ile 230 cm arasında, ağırlığı ise 180 g ile 450 g arasında değişiklik gösterir. Fırçalanmış kumaşların üretim maliyetleri, boyama maliyetleri ve işçilik maliyetleri dikkate alınması gerektiğinden, fiyat dalgalanması da nispeten büyüktür. Ayrıca, fırçalanmış kumaşlar artık çok popüler kumaşlardır. Bu popülerlik kumaş fiyatlarının nispeten uygun olmasını sağlar. Yine de fırçalanmış kumaşların spesifik fiyatı, gerçek piyasa fiyatına tabi olmalıdır.

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
ShopPHP | v5