Makaleler » Blog » Geri Dönüştürülmüş Elyaf Kumaş Nedir?

Geri Dönüştürülmüş Elyaf Kumaş Nedir?

Geri dönüştürülmüş elyaf kumaşın yapısal bileşimi pamuğunkine benzer.


Geri dönüştürülmüş elyaf kumaşın yapısal bileşimi pamuğunkine benzer. Aradaki fark, nem emilimi ve hava geçirgenliğinin pamuk lifinden çok daha iyi olmasıdır. Bu kumaşın tüm kimyasal lifler arasında en iyi nem emme ve hava geçirgenliğine sahip olduğu söylenebilir. Bu yüzden "Nefes alabilen kumaş" olarak da bilinir.

Geri dönüştürülmüş elyaf kumaş, pamuk elyafının sahip olmadığı bazı ipek avantajlarına da sahiptir, bu nedenle giyilmesi çok daha rahattır. Kumaşın sahip olduğu mükemmel dökümlülük ve ipeksi parlaklık bedende oldukça yumuşak, dolgun ve pürüzsüz bir his yaratır.

Yüksek termal kararlılık ve ışık kararlılığına sahip olan geri dönüştürülmüş elyaf kumaşta statik elektrik yoktur; mukavemet ve uzama ise pek çok tekstilin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ayrıca bu kumaş İyi iplik geçirgenliğine sahiptir. Kesikli lifler, saf eğrilmiş ya da diğer tekstil lifleri ile karıştırılmış olabilir. Bu ayrıcalıklı kumaş yumuşak, pürüzsüz, nefes alabilir, rahat giyilebilir, parlak renkli ve boyama sonrası iyi renk haslığına sahiptir. İç giyim, kaban ve çeşitli süs eşyalarının yapımı için çok uygundur.

Geri Dönüştürülmüş Liflerden Yapılmış Kumaş

Geri dönüştürülmüş elyaf kumaş, hammadde olarak doğal bitki elyafından yapılmıştır. Mükemmel performansa sahip çevre dostu "yeşil" bir elyaftır.

  • %100 saf doğal malzemedir.
  • Doğal biyolojik bozunması vardır.
  • Herhangi bir katkı maddesi yoktur.
  • Ağır metal yoktur.
  • Zararlı kimyasal yoktur.
  • Afinite yoktur.
  • Cilde reaksiyonu yoktur. 

Selüloz moleküllerinde aktif hidroksil grupları vardır, bu nedenle rejenere elyaf kumaşların üretimindeki tüm bağlantılar, kombine modifikasyon için diğer birçok molekülle aşılanabilir ve kopolimerize edilebilir, bu da rejenere selülozda çeşitli ileri ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi için geniş alan sağlar. 

Neden Böyle Bir Kumaş Var?

Ekili alanların azalması ve petrol kaynaklarının giderek tükenmesi nedeniyle, doğal liflerin ve sentetik liflerin üretimi giderek daha fazla kısıtlanacaktır. İnsanlar tekstil tüketimi sürecinde çevre koruma performansına dikkat ederken, geri dönüştürülmüş elyaf kumaşların ne kadar değerli olduğunu keşfettiler. Günümüzde, geri dönüştürülmüş elyaf kumaşların uygulanması, benzeri görülmemiş bir gelişme fırsatı elde etti.

Geri dönüştürülmüş elyaf kumaş, daha az elyaf, modal elyaf, bambu kömür elyafı, bakır ve amonyak elyafı gibi genel bir terimdir. Genel olarak, bunların hepsi geri dönüştürülmüş liflerden yapılmış kumaşlardır. Bazı giyim markaları geri dönüştürülmüş elyaf kumaşlar hazırlıyor ve gerçek bileşimi yukarıdaki elyaflardan iki ya da daha fazlasıyla harmanlıyorlar, bu nedenle bu kumaşlar topluca geri dönüştürülmüş elyaf kumaşlar olarak da anılıyorlar.

Geri Dönüştürülmüş Elyaf Kumaşın Faydaları Nelerdir?

1) Nefes alabilir: Geri dönüştürülmüş elyaf kumaş, iyi hava geçirgenliğine sahiptir, bu nedenle "nefes alabilen kumaş" olarak bilinir. Hava geçirgenliği saf pamuklu kumaştan daha iyidir. İnsan fizyolojik döngüsüne ve sağlığına elverişli, mükemmel bir sağlık kumaşı ve giysisidir.

2) Nemi emer ve terlemeyi önler: Geri dönüştürülmüş elyaf kumaşın temel kimyasal bileşimi, pamuk elyafınınkiyle aynıdır. Bu nedenle bazı özellikleri pamuk lifine yakındır. Aradaki fark, nem emilimi ve hava geçirgenliğinin pamuk lifinden daha iyi olmasıdır. Bu sebeple tüm kimyasal liflerin en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Rejenere selüloz lifinin nem emilimi, pamuk lifinden %13-15, %6-7 daha yüksektir ve iyi hava geçirgenliğiyle birlikte nemi düzenleme işlevine de sahiptir. 12 ana tekstil lifi arasında nem içeriği insan derisinin fizyolojik gereksinimlerini karşılar ve diğer liflerden çok daha iyidir. Bu özelliklerinden dolayı giymesi çok daha rahattır.

3) Cilt dostudur: Geri dönüştürülmüş elyaf kumaş yumuşak, pürüzsüz ve serindir, ayrıca statik elektrik üretmesi kolay değildir. Pamuğun yumuşaklığına, ipeğin parlaklığına ve kenevirin yumuşaklığına sahiptir. Rahat ve sıkı oturan, nefes alabilen, nem emici özelliği olan bu kumaş iyi bir esnekliğe de sahiptir. %100 saf doğal malzemeye sahiptir. Doğal biyolojik bozunması vardır. Hiçbir katkı maddesi, ağır metali ve zararlı kimyasalı yoktur. Bu yüzden cilt üzerinde herhangi bir tahriş yaratmaz.

4) İyi boyama performansı vardır: Geri dönüştürülmüş elyaf kumaşın güçlü nem emilimine sahip olması nedeniyle, geri dönüştürülmüş selüloz elyafın boyanması pamuk elyafından çok daha kolaydır. Bu yüzden saf ve güzel renge, iyi renk haslığına sahiptir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
ShopPHP | v5