Makaleler » Blog » Silikon Kaplı Cam Fiber Kumaş

Silikon Kaplı Cam Fiber Kumaş

Silikon kaplı cam fiber kumaşı hiç duymadıysanız, doğru sayfaya geldiniz.


Silikon kaplı cam fiber kumaşı hiç duymadıysanız, doğru sayfaya geldiniz. Bu yazımızda sizlere bu kumaş türünü tanıtmaya çalışacağız. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki; silikon kaplı cam fiber kumaş içerdiği spesifik özellikler nedeniyle birbirinden farklı uygulamalar için oldukça ideal bir seçimdir. Bu kumaş cam fiber gibi güçlü ve kalındır. 

Bu makale silikon bazlı cam fiber kumaşın faydalarının iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için giriş niteliğindedir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İyi haber şu ki, hava koşullarına dayanıklı kaplamalar, kaynak sıçramasına karşı koruma, yangın battaniyeleri ve ısıya dayanıklı giysiler için silikon kumaş kullanabilirsiniz. Bunun dışında, silikon kaplı fiberglas kumaş genleşme derzleri, körükler, fırın tepsileri ve konveyör bantları gibi diğer uygulamalar için de kullanılabilir.

Temel olarak silikon kaplı cam fiber kumaş, oksijen (O2) ve silikon atomlarından oluşan tek bir polimeri ifade eder. Bunun dışında, onlara aşağıda açıklanan özellikleri veren organik bir gruba sahiptir:

  • Elastikiyet: Elastikiyet ile ilgili olarak, silikon kaplı cam fiber kumaş %100 fraksiyonel gerilim sunabilme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, esneklik söz konusu olduğunda silikon kumaş en iyi seçeneklerden biridir.
  • Hidrofobiklik: Silikon kaplı cam fiber kumaşın bir başka harika özelliği de suya karşı ekstra dayanıklılık gösteren bir yapıda olmasıdır, yani bu kumaş suya maruz kaldığında hiçbir şekilde ıslanmaz. Silikon kaplı cam fiber kumaşın sahip olduğu bu özellik, çok çeşitli uygulamalar için ideal bir seçim olmasının ana nedenlerinden biridir.
  • Sıcaklık Dayanımı: Silikon kaplı cam fiber kumaşın bir başka büyük faydası da aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklılık gösteriyor olabilmesidir. Uzmanlara göre bu kumaş -45 derece ile 250 derece arasındaki sıcaklıklara kadar dayanabiliyor. Bu nedenle, sıcaklığın aşırı uçlara ulaştığı bir ortamda gönül rahatlığıyla bu kumaşa güvenebilirsiniz.
  • Doğal Alev Dayanımı: Kumaşın kendiliğinden tutuşma sıcaklığı 430 derecedir, bu nedenle aleve dayanıklılık konusundaki en iyi seçeneklerden biridir. Silikon kaplı cam fiber kumaşın bu özelliği, sıcaklığın büyük bir sorun olduğu pek çok endüstride kullanılmasının bir başka önemli nedenidir.
  • Kimyasal Direnç: Silikon kaplı cam fiber kumaşın güzelliği organik kimyasallara, seyreltik asitlere, hidrokarbonlara, esterlere, ketonlara ve daha fazlasına dayanabilmesidir. Bu nedenle kumaştan yapılmış ürünler herhangi bir endişe duyulmadan kullanılabilir.
  • UV Dayanımı: Silikonun iyi yanı, güneş ışınlarına dayanabilmesidir, bu nedenle dış cephe kaplaması için en iyi seçeneklerden biridir.

Cam fiber üzerine silikon kaplama iki şekilde yapılabilir: perdahlama ve bıçak kaplama. Bu iki unsur hakkında daha fazla bilgi edinelim.

  • Bıçak Kaplama: Tipik olarak bu, silikonun kumaşı sardığı ve daha düşük kalınlığa sahip daha yumuşak bir kumaşla sonuçlandığı çok daha düşük kaplama ağırlıkları için kullanılır.
  • Perdahlama: Bu durumda, kuru silikon, yüksek kaplama ağırlığı ve yüksek mukavemet sağlamak için cam elyafına lamine olma eğilimindedir. Kalınlık 5 mm'ye kadar olabilir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
ShopPHP | v5